14 Eylül 2019 Cumartesi

WordPress Shortcode (Kısa Kod) Nedir?

WordPress Shortcode (Kısa Kod) Nedir?

WordPress Shortcode (Kısa Kod) Nedir?

WordPress, dünya genelinde olduğu kadar ülkemizde de oldukça popüler olan bir içerik yönetim sistemi ve birçok kolaylığı da kullanıcılarına sunuyor. Bunlardan birisi de WordPress shortcode’ları, yani WordPress kısa kodları. Peki WordPress shortcode (kısa kod) nedir?


WordPress Shortcode (Kısa Kod) Hakkında

WordPress’in en faydalı işlevlerinden biri olan shortcode yani kısa kod, bir çeşit kısaltmadır diyebiliriz. WordPress’te hazırladığınız bir fonksiyonu, yazılarınızın ya da tema kodunuzun içerisine [kısakod-adı] yazarak çalıştırmanızı sağlar. Fonksiyonunuz isterse onlarca satır olsun, o fonksiyona vereceğiniz adı bir shortcode ile eşleştirirsiniz, o shortcode’u yazılarınızın ya da tema kodunuzun içerisinde kullanırsınız ve shortcode’un olduğu yerde fonksiyon çalıştırılır.


WordPress Shortcode Oluşturma

Şimdiyse WordPress’te shortcode oluşturma konusuna değineceğim.

WordPress’te Shortcode Oluşturma
WordPress ile çalıştırdığınız ve yayınladığınız web sitenizde aynı kodu ya da aynı “şeyi” tekrar tekrar kullanıyor musunuz? Aynı kodu, her defasında elle tekrar tekrar mı giriyorsunuz? Yapmayın, WordPress’in bu iş için harika bir özelliği var: Shortcode sistemi.


Öncelikle bir fonksiyonunuz olması lazım. Basit bir fonksiyon yazıp bu fonksiyonu bir shortcode ile eşleştirecek olursak, şöyle bir şey yapabiliriz:

function selam_ver() {
return 'Hey, selam!'
;}
add_shortcode('selam', 'selam_ver');
Burada selam_ver isimli fonksiyonumuzu oluşturduk, fonksiyonun ne yapacağını belirledik (Hey, selam! yazdırmak) ve fonksiyonumuzu (selam_ver) bir shortcode (selam) ile eşleştirdik. Sırada bu fonksiyonu ilgili dosyaya eklemek var. cPanel > Dosya Yöneticisi > wp-content/themes/kullandığımız-tema/ yolunu izleyin ve o dizinde bulunan functions.php dosyasını bir kod editörüyle açın, yukarıdaki kodu o dosyaya ekleyin. Bu işlemden sonra herhangi bir yazının içeriğinde [selam] yazdığınız yerde bu fonksiyon çalışacak ve fonksiyonunuz Hey, selam! yazacak.


“Hey, selam!” yazdırmak yerine, shortcode adını değiştirerek paylaş yapabilir ve yazınızın sonuna [paylaş] yazarak fonksiyonunuza “Yazıyı beğendiyseniz lütfen paylaşım butonlarını kullanarak yazıyı paylaşın!” yazdırabilirsiniz. Ya da reklam kodunuzu yazı içerisinde istediğiniz yerlere yine bu şekilde ekleyebilirsiniz. return satırında tırnak işaretleri içerisinde HTML kodu kullanabilirsiniz.


Ben yolu göstereyim, yaratıcılık size kalmış. Kolay gelsin.

Yorum Gönder

Whatsapp Button works on Mobile Device only

Şimdi arama yapmaya başlayın aradığınız şeyi girin...