10 Eylül 2019 Salı

Göz Yanması Nasıl Geçer?

Göz Yanması Nasıl Geçer?


Göz Yanması Nasıl Geçer?

Göz yanması hissi genel olarak farklı bir gizli sorunun habercisidir. Mesela, göz kuruluğunun en yaygın belirtisi göz yanmasıdır.

Pek çok sebebi olmakla birlikte, günümüzde göz yanmasının en yaygın sebebi bilgisayar ve akıllı telefonların parlak ekranlarına uzun süre bakmaktır. Çünkü, normal şartlarda bir insan gözünü dakikada 10-15 kez kırpar. Fakat bu ekranlara bakarken sayı 3-4′e kadar düşmektedir. Bu durumda göz yaşları daha çabuk buharlaştığı için gözde kuruluk meydana gelir ve göz yanması hissi oluşur.

Göz yanmasının diğer bir sık görülen nedeni, göze yabancı madde kaçmasıdır. Çoğu durumda, bu maddenin gözden çıkarılmasıyla birlikte yanma hissi azalır ve bir zaman sonra da tamamen kaybolur.

Ayrıyetten, şu hastalıkların bir belirtisi ve sonucu olarak göz yanması oluşur:

-Alerjiler
-Göz kuruluğu
-Göz yangısı (blefarit)
-Konjunktivit (göz nezlesi)
-Sjogren sendromu
-Fotofobi (ışık korkusu)
-Rosacea
-Wegener granülomatozisi

Göz yanması şu diğer belirtilerle birlikte de görülebilir:

-Gözde sulanma
-Kızarıklık
-Göz ağrısı
-Akıntı
-Aşırı gözyaşı
Kaşınma

Göz Yanmasının Sebepleri:

Maalesef gözün yanmaya başlamasının birçok sebebi olabilir. Bu yüzden sadece bu belirtiye bağlı olarak bir tanı konması zordur. Ama çevresel nedenler çoğu kez göz yanmasının sebebidir. Kişi bu çevresel nedenleri ortadan kaldırırsa, göz yanması da kendiliğinden geçer.

Muhtemel çevresel faktörler şunlardır:

-Toz
-Rüzgarlı günler
-Güneş yanığı
-Güneşe uzun süre maruz kalma
-Sigara dumanı
-Havayla gelen tahriş edici maddeler
-Yüzme havuzlarındaki klor gibi diğer tahriş edici maddeler
-Saç spreyi ve saç boyası
-Kirli hava

Alerjiyle ilgili nedenler şunlardır:

-Polen
-Toz
-Küf mantarları
-Hayvan kepeği
-Parfüm veya kolonyalar

Hastalıkla ilişkili nedenler şunlardır:

-Göz kuruluğu
-Göz yangısı (blefarit)
-Konjunktivit (göz nezlesi)
-Sjogren sendromu
-Fotofobi (ışık korkusu)
-Rosacea
-Wegener granülomatozisi
-Bakteriyel Enfeksiyonlar

Diğer nedenler şunlardır:

-Yaş
-İlaçlar
-Parlak ışık

İnsan yaşlandıkça vücudu ve gözleri daha az yağ üretir. Göz yaşındaki yağın azalması, göz yaşının daha erken buharlaşmasına ve böylece gözde kuru noktalar oluşmasına sebebiyet verir. Bu kuru noktalar gözün yanması hissine neden olur.
Yeni bir ilaç almaya başladınız ve aniden göz yanması arttıysa, doktorunuza danışmalısınız. İlacınızı başka biriyle değiştirmek sorunu kolayca çözecektir.

Bilgisayarın veya akıllı telefonların parlak ekranlarına uzun süre bakma sonucu gözde kuruluk meydana gelir. Bu da gözde yanma ile kendini belli eder. Çünkü bir insan gözünü dakikada 10-15 kere kırparken, bu sayı parlak ışıklı ekranlara bakarken oldukça azalmaktadır. Bu da gözyaşının buharlaşmasına, sonrasında da göz yanması hissi oluşmasına neden olur.

Göz Yanmasının Tedavisi

Göz yanmasının tedavisi altta yatan nedeni ortaya çıkarıp, onu çözmeye dayanır. Bu yüzden göz yanmasına sebep olabilecek her etkeni gözden geçirin. Ayrıca aşağıdaki tedavi yöntemlerinden bir veya birkaçını uygulayabilirsiniz.

Daha önce söylediğim gibi, çevresel faktörleri ortadan kaldırmak problemi çözmek konusunda yardım edebilir.

Aşırı bilgisayar kullanımı neticesinde gözde kuruluk meydana geleceğinden, bu da göz yanmasına neden olabileceğinden ötürü bilgisayar kullanımını azaltmanız faydanıza olacaktır. Eğer bunu yapamam diyorsanız, göz damlaları işinizi görür.

Göze soğuk kompres uygulamak yanmayı ve kaşınmayı hafifletebilir. Eğer göz kapağınızda çapak oluşuyorsa, nazikçe ılık kompres uygulamanız gerekiyor. Bir pamuk yardımıyla ılık suyla göz kapağını yıkayın.

Göz yanması, göz yorgunluğu, göz kızarıklığı için göze çay banyosu yapmayı deneyebilirsiniz. Demlediğiniz çayı oda sıcaklığında soğutun. Daha sonra bir pamuk yardımıyla 40-50 saniye boyunca göze masaj yapın.

Alerji veya kimyasallara bağlı gözde yanma ve kaşınma çok rahatsız edici olabilir. Alerjinin sebebini bulmaya çalışın. Evcil hayvanlar, mevsimsel polenler veya kozmetikler olabilir.

Göz nezlesi gözde kızarıklığa ya da kanlanmaya ve gözde aşırı sulanmaya sebep olur. Eğer göz nezlesinden şüpheleniyorsanız, ellerinizi daha fazla yıkamayı ve etkilenmemiş göze dokunmamayı unutmayın. Bu enfeksiyon 10 gün boyunca devam eder.

Yapay gözyaşları belirtileri azaltmak için günde birkaç defa kullanılabilir. Doktorun yazdığı antihistaminler de (ağız yoluyla alınanlar, göz damlaları, merhemler) göz yanmasını tedavi edebilir.
Eğer yoğun sarı, yeşil renkte bir akıntı varsa hemen doktorunuza başvurmalısınız. Eğer ışığa karşı bir hassasiyet (fotofobi), gözde aşırı ağrıma veya görmede bir değişiklik varsa, bunlar daha kötü bir problemin belirtileri olabilir, vakit kaybetmeden bir göz doktoruna gitmenizde fayda var.

Yorum Gönder

Whatsapp Button works on Mobile Device only

Şimdi arama yapmaya başlayın aradığınız şeyi girin...