7 Eylül 2019 Cumartesi

Anoreksiya Nevroza Nedir?

Anoreksiya Nevroza Nedir?


Anoreksiya Nevroza Nedir?

Genç kızların rejim yapmalarının altında, ince olma isteğinden başka şeyler de yatabilir. Aşırı rejim tutkusu, “anoreksiya nervoza” adı verilen ve ölüme yol açabilen ciddi bir hastalığın belirtisi olabilir.

Bazen kendimi tutamayıp koca bir pastayı mideme indiriyorum. Sonra pişman olup kusuyorum. Ben anoreksik miyim?

Bu hastalığın geçerli tanımına göre anoreksik olamazsınız. Ama dikkatli olun. Aşırı yemek sizde suçluluk duygusu uyandırıyor. Bu konuda daha az duygusal olmaya ve daha anlamlı bir yöntemle zayıflamaya çalışın.

Yaşlı bir kadında anoreksiya nervoza olabilir mi?

Ender de olsa olabilir. Bu hastalık genellikle bir ruhsal sorunla, büyüme korkusu ya da fiziksel ve zihinsel olarak çocuksu duruma dönme isteğiyle birlikte görülür.

Bir genç kızdaki anoreksiyanın sorumlusu anne-babası mıdır?

Düşündüğünüz anlamda, hayır. Böyle bir sorunu olan kızların genellikle çok sevecen ve koruyucu anne-babaları vardır. Ama bu durum bazen büyümenin normal gelişmesini durduracak hale gelebilir. Anne-babanın aşırı koruyucu tavrı yüzünden, çocuk bir türlü yetişkinliğe geçemez.

Zayıflamak insanı öldürebilir mi?

Söz konusu olan anoreksiya nervoza ise, evet. Hastaların dörtte biri bu hastalıktan ölür. Ancak durumun erken tedavisi, hastanın iyileşme şansını artırır.

Arkadaşıma anoreksik olduğu söylendi, ama inanmak istemiyor. Çok sıska olduğunu neden fark edemiyor?

Çünkü hastalığın kendisi zihinseldir. Hasta aynaya bakar, ama kendini olduğundan şişman görür.

Kızım yeterli yemek yediği halde zayıflıyor; nedeni nedir?

Bir doktora götürün; ya yemekleri saklıyordur ya da fiziksel bir rahatsızlığı vardır.

Erkek arkadaşım çok şişman olduğumu söylüyor. Ben de zayıflamak istiyorum, ama aşırıya kaçıp anoreksiya nervoza olmaktan korkuyorum.

Anoreksiya nervoza bir anda yakalanabileceğiniz bir hastalık değildir. Gerçi bedenin temel gereksinimlerine önem vermeden yapılan çılgınca rejim sonucu oluşur, ama aslında ruhsal durum bozukluğuna bağlıdır. Bilimsel bir rejim uygularsanız, yani bedeninizin gereksindiği temel maddeleri alarak zayıflarsanız, anoreksiya nervoza olma tehlikesinden uzaksınız demektir ve istediğiniz kadar zayıflayabilirsiniz.

Yetmiş iki yaşındaki büyükannem, bazı testler için hastaneye gittiğinde, doktorun öğrencilerine, onda anoreksiya olduğunu söylediğini duymuş. Ben bu hastalığın yalnızca gençlerde olduğunu sanırdım, yanılıyor muyum?

Burada bir kavram karışıklığı söz konusu. Sizin bildiğiniz anoreksiya, genellikle gelişme çağındaki kızlarda ortaya çıkan, günümüzde sıkça rastlanan ve asıl adı anoreksiya nervoza olmasına karşılık kısaca anoreksiya diye de adlandırılan bir hastalıktır. Ancak anoreksiya yüzyıllardır kullanılan bir tıp terimidir ve kilo kaybı ile birlikte görülen iştahsızlık anlamına da gelir. Doktor, öğrencileriyle tartışırken, sözcüğü büyük bir olasılıkla bu anlamıyla kullanmıştır.

Ergenlik çağındaki kızımın yemek yeme biçiminde değişiklikler gözlüyorum. Tabağındakilerle oynuyor, küçük parçalara bölüyor, sofrada saatlerce oyalanıyor. Ayrıca günden güne soluyor. Bir hastalığı olabilir mi?

Kızınızda anoreksiya nervoza olabilir. Zayıflıyorsa ve âdetleri kesilmişse gecikmeden bir doktora başvurun.

Yorum Gönder

Whatsapp Button works on Mobile Device only

Şimdi arama yapmaya başlayın aradığınız şeyi girin...