3 Eylül 2019 Salı

Afazi Nedir ?

Afazi Nedir ?


AFAZİ NEDİR?

Afazi, sözcükleri anlama ve konuşarak iletişim sağlama yetisinin yitirilmesidir. Afazi travmalara ya da hastalıklara bağlı olarak ortaya çıkar.

Afazi, kekelemeye yol açar mı?

Kekemelik, konuşmadaki sürekliliğin bozulmasıdır. Beyindeki bir hasara ya da konuşma merkezindeki bir kusura bağlı değildir. Hem zeki hem de yavaş algılayan çocuklarda görülebilir ve afaziyle hiçbir ilgisi yoktur.

Beynin bir yanı hasar görmüş gençlerde afazi geçici bir nitelik taşımakta, yetişkinlerde ise kalıcı olmaktaymış. Acaba neden?

Gerek çocuklarda, gerekse yetişkinlerde afazi, geçici olup hızla düzelebileceği gibi, inatçı bir seyir de gösterebilir. Fark yaşa değil, hasara yol açan nedene bağlıdır.

Birkaç dil bilen birinin, afazi olduğunda, anadili dışındakileri kullanamadığı doğru mu?

Birden fazla dil bilen kişileri yabancı dilleri konuşamama, afazinin bir özelliğidir. Kural olarak, anadillerini daha fazla kullanırlar. Hasta iyileştikçe yabancı dilerlide konuşmaya başlayabilir.

Anneme bir süre önce felç geldi. O zamandan beri çok ağır konuşuyor. Acaba bu bir çeşit afazi mi? İyileşme ümidi var mı?

Evet, büyük bir olasılıkla afazidir. Felç geçirenlerin çoğunda değişik derecelerde afazi görülür. Onlar için hem söylenenleri anlamak, hem de isteklerini ifade etmek çok zordur. Bu nedenle felçli hastalara büyük sabır göstermek gerekir. Onlarında, en az sizin kadar, iletişim bozukluğundan sıkıntı çektiklerini ve bu durumda sabırsızlığın hiçbir yararı olmayacağını aklınızdan çıkarmayın. Afazi çoğunlukla geçicidir ve bir süre sonra hafifler. Ne var ki, iki yıl içinde bir gelişme olmazsa, tam iyileşme olasılığı az demektir.

Yorum Gönder

Whatsapp Button works on Mobile Device only

Şimdi arama yapmaya başlayın aradığınız şeyi girin...