24 Ağustos 2019 Cumartesi

WordPress’te JS ve CSS sıkıştırması nasıl yapılır ?

WordPress’te JS ve CSS sıkıştırması nasıl yapılır ?

WordPress’te JS ve CSS sıkıştırması nasıl yapılır?

İnternet sitesi olanların en çok yakındığı sorun site hızıdır. JS ve CSS‘nin büyüklüğü siteyi yavaşlatır. Peki Wordress’te JS ve CSS sıkıştırması nasıl yapılır?

WordPress’te site hızlandırma ve tema hızlandırma için tavsiye edilen en önemli şey de optimizasyondur. Birçok site resim optimizasyonu kullanıyor fakat bazı siteler resim optimizasyonunun yanında JS ve CSS sıkıştırmasını ihmal ediyor.

Bu ihmal de sitenin ağırlaşmasına neden oluyor. Hiçbir ziyaretçi yavaş bir sitede gezinmek istemez. Hal böyle olunca da sitenin hiti düşüyor. WordPress kullanan kullanıcılar da JS ve CSS optimizasyonunun nasıl yapılacağı hakkında pek bilgi sahibi değil.

WordPress’te JS ve CSS sıkıştırması yapmak için yapmamız gereken işlem çok basit. Gzip adlı eklentiyi indirip kurmanız ve daha sonrasında aktifleştirmeniz bu işlem için yeterli oluyor. Eklenti, sunucunuzda bulunan JS ve CSS dosyalarını tek bir dosyada bir araya getirerek fazla dosyaların kalkmasını sağlıyor. Böylece sitedeki sorgu sayısı azalıyor ve sayfa açılış hızları doğrudan artıyor. 

Eklentiyi wordpress eklenti sayfasından direk indirebilirsiniz.Yorum Gönder

Whatsapp Button works on Mobile Device only

Şimdi arama yapmaya başlayın aradığınız şeyi girin...