8 Ağustos 2019 Perşembe

Güneş Fırtınası Nedir?

Güneş Fırtınası Nedir?

Solar Fırtına (Güneş Fırtınası) Nedir?

Güneş lekeleri olarak olarak bilinmekte olan bölgeler, uygun olan filtreleme yollarıyla gözlemlendiği sürede etrafına kıyasla daha soğuk olan bölgelerdir. Bu alanlarda oluşan yüksek manyetik alan güneş püskürtüleri ve kütle fırlatılması için gereken uygun koşullar oluşturulur. Güneş lekeleri, döngüsünü 11 sene gibi bir zamanda tamamlamaktadır. Güneş döngüsünün uzayın durumu üzerinde büyük etkisi vardır ve Dünya’nın iklimi üzerinde de önemli bir etki yapar. Güneş etkinliğinin minimumda olduğu dönemler soğuk hava sıcaklıklarıyla, normalden daha uzun süren güneş döngüleri de daha sıcak hava sıcaklıklarıyla ilişkilendirilir. Güneşte bulunan hidrojen çekirdeklerinin füzyonla helyuma dönüşmesi sonucu (saniyede 600 milyon ton) 15-20 bin kilometre uzunluğunda aleveler ortaya çıkar. Güneşte meydana gelen püskürmeler ve patlamalar sonucunda, yüksek enerjili parçacıkların dünyaya isabet etmesi üstüne oluşan doğa olayına güneş fırtınası (Solar Fırtına) denir.

Bu çeşit patlamalar güneş fişekleri olarak da adlandırılır. Bu patlamalar sonucunda serbest kalan enerji uzayın boşluğuna doğru yayılır. Güneş fırtınaları içinde sıvı, katı ve gaz halindeki maddeler oldukça fazla hıza sahiptirler. Bu parçacıkların dünyamıza veya atmosfere sahip herhangi bir gezegene isabet etmesi; o gezegende jeomanyetik fırtınaya sebep olur ki gezegeni çevreleyen manyetik alanda dengesizlik oluşmasına neden olur. Kutupların gökyüzünde görülen ve kutup ışıkları olarak isimlendirilen bu renkli parlak ışıkların (Aurora Borealis ve Aurora Australis) nedeni bu parçacıklardır. Leke döngüsünün başlangıç zamanlarında patlamalar tehlikesizdir. Fakat döngü sonuna doğru patlamalar, uydu yayınlarını etkileyebilir ve GPS sistemlerinin yanlış okumalar yapmasına sebebiyet verebilir. Geçmişte elektrik güç şebekelerinin kapanmasına sebep oldukları görülmüştür. Güneş fırtınalarının neden olduğu en büyük zarar verici olay 1859 senesinde Avrupa ve Kuzey Amerika’da sebep olduğu orman yangınlarıdır. Oluşan kutup ışıkları ekvatorun güneyine kadar görüldü.

2008 senesinde Amerika Birleşik Devletleri’nde yapılan araştırmaya göre, yüksek güçlerde meydana gelebilecek bir güneş fırtınasının milyarlarca dolarlık hasara sebep olacağı öngörüldü. Oluşabilecek bu kadar büyük zararın aza indirilebilmesi ve patlamaların etkilerinin incelenmesi amacı güdülerek, dünyanın çeşitli yerlerindeki kuruluşlar; güneş faaliyetlerini, atmosferde meydana gelebilecek bozuklukları ve dünyanın manyetik alanındaki değişimleri takip etmektedirler. Güneş fırtınalarının sebep olduğu son büyük problem 1994 yılında meydana gelen Kanada haberleşme uydusunun arızalanması ve ülkenin birçok yerinde elektriklerin birkaç saat kesilmesine sebep oldu.

Güneş fırtınaları esnasında atmosferdeki radyasyon seviyesini yükseldiği gözlemlenmiştir. Buda, rotaları kutupların üzerinden geçen uzun mesafe uçakları için endişe verici olabilmektedir. Mürettebatın böyle durumlarda karasal istasyonlarla iletişiminin kesildiği gözlemlenmiştir. Bu yüksek radyasyon seviyesi, uzay istasyonundaki astronotlar içinde tehlikeli olabilmektedir. Ayrıca bu durumlarda, dünyanın manyetik alanındaki değişiklerden yönlerini bulan hayvanlarında etkilendiği görülür.

Yorum Gönder

Whatsapp Button works on Mobile Device only

Şimdi arama yapmaya başlayın aradığınız şeyi girin...