21 Ağustos 2019 Çarşamba

Cinsellikte Bilinmesi Gerekenler

Cinsellikte Bilinmesi Gerekenler


Cinsellikle ilgili bilinmesi gerekenler

 Cinsellik, sağlıklı bir yaşam sürmek adına insanın en temel ihtiyaçlarından birisidir. Dolayısıyla cinselliği ele alışımız hayat kalitemizi doğrudan etkiler. Cinsellik üreme ihtiyacının ötesinde insanın kendisini ifade etmesi adına önemli bir iletişim aracıdır. İnsan ile alakalı her şey cinselliğe olan yaklaşımımıza bağlı olarak farklı bir noktaya taşınıp hayatımıza yön verebilir.

 Hayatımızla ilgili bir çok problemi, hissiyatımızı belli şekillerde görmezden gelerek bastırabiliriz ancak neredeyse vahşi bir içgüdü olarak cinsellik öyle ya da böyle dışa vurmaktan kaçınamayacağımız güçlü bir etken. Doğru şekilde dışa vurulmamış cinsellik çok farklı şekillerde ortaya çıkarak hem birey hem toplum açısından ciddi problemler doğurabilir.

 Cinselliği hayatınızın geri kalanından bağımsız olarak ele almayın.

 Bir yunan mitolojisine göre insanlar henüz var olmadan önce hermofrodit adlı varlıklar hüküm sürer. Dört kolu, dört bacağı ve iki cinsel organı olan bu varlıklar çok güçlü ve zeki oldukları gibi var olmak için başka hiç bir varlığa ihtiyaç duymazlar. Bir zaman sonra tanrıların hükmünü reddeden hermofroditler gökyüzüne yol açıp tanrıların yerini almak için plan yapmaya başlarlar. Bu durumdan hoşlanmayan tanrılar Zeus'un önderliğinde toplanarak hermofroditleri ikiye ayırarak hayatları boyunca diğer yarılarını aramakla cezalandırırlar.

 Cinsel doyum fiziksel birleşimin ötesinde insanın eksiksiz olma, bir bütün olarak var olma arzusunun ifadesi olarak da görülebilir. Hayatın her alanında ulaşılamayan denge ve doyum cinsellikte umutsuzca aranabilir. Diğer yandan tersi bir şekilde hayatın her alanına yaymayı başarabildiğiniz denge, uyum ve barışın güçlü bir dışa vurumu olarak da kullanılabilir. Aynı bağımlılık yapan maddeler gibi cinsellik, hayatımızdaki problemlerden kaçmanın bir yolu olarak görülüp yokluğu ve yoksunluğu hissedilebilecek bir eylemdir. Dolayısıyla hayatımızın geri kalanından ayrı olarak düşünülmemelidir.

 Her şeyden ve herkesten bağımsız, yalnızca kendiniz olun.

 Cinsel anlamda doyuma nasıl ulaşılabilir sorusunun cevabı bu bağlamda oldukça kişisel olacaktır. Cinsel paylaşım en saf duyguların karşılıklı olarak ele alınması ile yapılır. Kendinizi ve hayatınızı anlama yolunda atacağınız her adım size her alanda tatmin ve doyum getirecektir.

 Sağlıklı bir cinsel hayat için partnerlerin her şeyden bağımsız olarak kendileri gibi olabilmeleri gerekmektedir. Cinsellik yaşadığınız anı partnerinizle paylaşmaktır. Amacınız bir şey ispat etmek kanıtlamak veya karşı tarafa suçluluk hissettirmek olmamalıdır. Her hangi bir sonuç beklemeden tüm korku, kaygı ve fantezilerinizden arındığınızda cinselliği yalnızca fiziksel olarak değil aynı zamanda hissel olarak deneyimleyebilirsiniz. Cinsel anlamda gerçek doyum buradan gelmektedir.

Yorum Gönder

Whatsapp Button works on Mobile Device only

Şimdi arama yapmaya başlayın aradığınız şeyi girin...