26 Ağustos 2019 Pazartesi

Boyun Ağrısı Nasıl Geçer?

Boyun Ağrısı Nasıl Geçer?Boyun Ağrısı Nasıl Geçer?

Boyun Ağrısı Nasıl Geçer, Neden olur, Boyun ağrısı için ağrı kesici kullanmalı mıyım, Hangi ağrı kesiciyi kullanmalıyım?Gibi birçok sorunun cevabını yazımızda bulabilirsiniz.Umarım faydalı olur sizin için tek dileğimiz o.
Boyun ağrısı özellikle büroda çalışan ve masa başından ayrılmayanların rahatsızlığı şeklinde bilinmektedir. Basit bir boyun ağrısı tedavi edilmediği halde çok ciddi ortopedik hastalıklara sebebiyet verebilmektedir. Şimdi sizlere boyun ağrısı nasıl geçer bunu anlatacağız. Boyun ağrısını tedavi etmek amaçlı bilinen en güzel yollarından bir tanesi boyun egzersizleri denebilir.

Günümüzde masa başında çalışanların korkulu rüyası haline gelen boyun ağrısı çözümsüz değil. Dr. Murat Kınıkoğlu, “Arada bir ´ense´ yapın boyun ağrısını uçurun” diyor ve ağrılarla ilgili şu nasihatleri veriyor.
Masa başında çalışanların korkulu rüyası boyun ağrısı çözümsüz değil. İyi bir yastıkla iyi bir uyku, bir torba buz, kas gevşetici kremler, biraz kolayından egzersiz bu sorununuza derman olabilir Orta yaşın üstünde olup da hayatının bir döneminde boynu ağrımayan kişi yok gibidir. Bazı hastalar ağrının sadece baş hareketiyle olduğunu söylerken bazıları tüm gün süren devamlı bir ağrıdan bahseder.
Boynun içinden başta omurilik ve şah damarı olmak üzere son derece önemli damar ve sinirler geçer. Bunun dışında baş gibi oldukça ağır bir yükü (ortalama 2.5-3.5 kg) taşır. Farkına bile varılmaz ama boyun eklemleri en çok çalışan eklemlerin başında gelir, bu yüzden de oldukça erken yıpranır. İşte boyun ve ense ağrılarının sebepleri ve ağrıların önlemek için alınması gereken önlemler:

TANSİYON DA AĞRI YAPAR YORGUNLUK DA
1) Ense ağrılarının en sık görülen nedeni yorgunluktur. Yoğun iş temposu olan, gerektiği kadar dinlenemeyen, özellikle masa başında, bilgisayar karşısında çalışan endişeli insanlarda ense kaslarının spazmına bağlı ağrılar ortaya çıkar. Aslında hepimiz gün içinde fark etmeden kaslarımızı dinlendiririz. Bacak bacak üstüne atarak ayaklarımızı, dirseğimizi koltuğun kenarına dayayarak kollarımızı, sırtımızı arkaya yaslayarak gövde kaslarımızı dinlendiririz. Buna karşılık masa başında çalışan veya direksiyon kulanan bir kişinin boyun kaslarını dinlendirmesi çok zor, neredeyse imkansızdır. Ne patronunuz ne de müşteriler başınızı koltuğunuza dayayarak ense kaslarınızı dinlendirmenizi hoş karşılamaz, ‘Ooooh, beyefendiye bak ense yapıyor’ derler…

2) Migren veya gerilim tipi başağrısı olan kişilerde baş ağrısı ile birlikte ense ve sırta yayılan ağrılar görülebilir. Atağın geçmesi ile birlikte ense ağrısı da geçer.

3) Tansiyon yüksekliği ense ağrısı yapabilir. (Gene de ense ağrıları için her zaman tansiyonunuzu suçlamayın.)

4) Ense veya boyundaki ağrıların düşme veya trafik kazası sonrası ortaya çıkması önemlidir. Arabada ani fren yapılması, önden veya arkadan çarpmalar boyun kaslarının şiddetli kasılması ile ağrıya neden olabilir. Ağrının günler içinde giderek azalarak geçmemesi halinde doktora görünmek gerekir.

5) Boyun kemiklerinin zamanla yaşlanması ve kireçlenmesi boyun ve ense ağrılarına neden olabilir. Bu hastalar başlarını sağa veya sola çevirdiklerinde ağrılı bir kısıtlanma hissederler. Boyunlarından takur tukur sesler gelir.

6) Boyun fıtığında omurlar arasındaki diskler sinirlere baskı yaparak ense ağrısına yol açabilir. Bu ağrılar sırta ve omuzlara doğru yayılır ve oldukça şiddetli olabilir. Kolda ve parmaklarda uyuşma ve karıncalanma şikayetlerinin olması önemlidir. Ağrınız fazla şiddetliyse, uyuşma şikayeti birkaç hafta içinde kendiliğinden geçmezse bir uzmana (tercihen beyin cerrahisi) görünmeniz gerekir. Doktorunuz gerektiğinde MR tetkiki yaparak varsa fıtığın yerini ve derecesini belirleyecektir. (Dikkat! Ameliyat önerilenlerin ikinci, hatta üçüncü bir görüş almasında yarar var.)

7) Birtakım ilaçlar (örneğin antidepresan ilaçlar ve kolesterol ilaçları) ense ağrısı yapabilir.

Yorum Gönder

Whatsapp Button works on Mobile Device only

Şimdi arama yapmaya başlayın aradığınız şeyi girin...