29 Ağustos 2019 Perşembe

Adana'da Gezilecek Yerler

Adana'da Gezilecek Yerler


Türkiye'nin tarih kokan şehirlerinden biri olan Adana il sınırları içerisinde bir çok tarihi ve doğa güzellikleri barındıran bir şehirdir. Bu yazımızda yolunuz Adana ya düşerse gezilip görülmesi gereken yerleri sizlerle paylaşacağız.


1- Adana Büyük Saat Kulesi

Adana Büyük Saat Kulesi

Adana büyük saat kulesi Osmanlı zamanında inşa edilen en büyük saat kulelerinden biridir. Kule Abidin Paşa zamanında 1882 yılında inşa edilmiştir. Kulenin boyu 32 metredir. İnşa edildiği dönemde o dönemin modernleşme simgesi olarak görülmüştür. Adana da gezilip görülmesi gereken tarihi yerlerden biridir.

Adana Tarihi Büyük saat kulesi yol tarifine aşağıdaki haritadan ulaşabilirsiniz.
2- Yılanlı Kale

Yılanlı Kale

Ceyhan nehrini gören eşsiz manzarası ile ilginizi çekecek tarihi güzel bir mekan. Kalenin tepesine çıktığınızda o eşsiz manzaraya sizde şahit olacaksınız.

Adana Yılanlı Kale yol tarifine aşağıdaki haritadan ulaşabilirsiniz.


3- Adana Seyhan Nehri

Adana Seyhan Nehri

Adana şehir merkezinden geçen Seyhan Nehri Adana ya farklı bir hava katmaktadır. Akdenize dökülen en büyük nehir olan Seyhan nehri kıyısında bulunan park ve yeşil alanlarda piknik yapabilirsiniz.4- Anavarza Antik Kenti

Anavarza Antik Kenti

Günümüze kadar gelen tarihi yapısıyla halen ilgi çekiciliğini koruyan Anavarza Antik kenti Adananın Kozan ilçesinde yer almaktadır. Anavarza Antik kentine ait en eski bilgi M.Ö. 19 yy. dayanan İmparator Augustus'un buraya ayak basması olarak bilinir.

Adana Anavarza Antik Kentin yol tarifine aşağıdaki haritadan ulaşabilirsiniz.


5- Varda Köprüsü ( Alman Köprüsü )

Varda Köprüsü ( Alman Köprüsü )

İnşa edildiği dönem demiryolu olarak inşa edilen bu yapıt Adananın Karaisalı ilçesinden yer almaktadır. İlgi çekici görüntüsü olan bu köprü 1907 yılında yapımına başlanmış 1912 yılında tamamlanmıştır. Mimari yapısına da hayran kalacağınız bu yapıt bulunduğu yere de eşsiz bir manzara katmıştır.

Yine Alman Köprüsü sonrası Hacıkırın ve Belemedik köylerini bağlayan eşsiz manzaralara şahitlik edeceğiniz çok eski zamanlarda kullanılan yol bulunmaktadır. Özellikle doğa yürüyüşünü sevenlerin özellikle kullanmaları gereken bir yol ha bu arada bu yol ortalama olarak normal bir yürüyüş ve aradaki dinlenmeler ile 7-8 saat sürmektedir. Bu yolu kullanmaya başlamadan önce yanınıza ihtiyacınız olabilecek su, gıda ve ilk yardım gibi malzemelerinizi kesinlikle yanınızda bulundurmalısınız.

Alman Yolundan Bazı Manzaralar:

Alman Yolu Manzarası

Alman Yolu Manzarası

Adana Varda Köprüsü ( Alman Köprüsü ) yol tarifine aşağıdaki haritadan ulaşabilirsiniz.


Yorum Gönder

Whatsapp Button works on Mobile Device only

Şimdi arama yapmaya başlayın aradığınız şeyi girin...