30 Temmuz 2019 Salı

Alerjiler, Alerjiler Hakkında Merak Ettikleriniz

Alerjiler Hakkında


Alerjiler

Bazen katlanılması güç boyutlara ulaşan alerji, henüz kesin tedavisi bulunmamış olan bir rahatsızlıktır. Ancak, belirtileri iyileştirmede umut verici ilerlemeler sağlanmaktadır.


Bende bazı yiyeceklere karşı şiddetli alerji var. Bu rahatsızlığın kesin tedavisinin olup olmadığını öğrenmek istiyorum?

Tedavi yalnızca ortaya çıkan belirtileri geçirmeye yöneliktir. Hangi tedaviyi görürseniz görün, bu, sizin o yiyeceklere olan duyarlılığınızı değiştirmeyecektir.

Kızımın arkadaşında penisilin alerjisi oldu. Enfeksiyona karşı penisilin kullanamayacağından yakalanacağı ilk hastalıkta öleceğini söyleyerek kızımı korkutmuş. Penisilinin yerini tutacak başka ilaçlar vardır herhalde, değil mi?

Kuşkusuz vardır. Her ne kadar penisilin alerjisi, doktorun yazabileceği antibiyotiklerin sayısını azaltırsa da, bu tip alerjisi bulunanların kullanabilecekleri antibiyotikler de az değildir.

Oğlumda kedi tüyüne karşı alerji var, ne zaman bir kediye dokunsa, şiddetli döküntüleri oluyor. Bu zamanla geçer mi, yoksa ömür boyu kalacak mı?

Büyük bir olasılıkla geçer. Alerjik döküntüleri ya da egzaması olan çocuklarda bu durum, zamanla kendiliğinden kaybolur. Ama temelde alerjik yapılı olduklarından, ileri yaşlarında başka alerjiler (astım gibi) ortaya çıkabilir.

Bende saman nezlesi var. Şu sırada gebeyim, bu rahatsızlığın çocuğuma da geçip geçmeyeceğini öğrenmek istiyorum?

Kesin olmasa bile bir olasılık vardır. Araştırmalara göre, alerjik anne-babaların çocuklarında alerji görülme olasılığı, öteki anne-babaların çocuklarına göre daha fazladır. Ancak bu durumun nedeni tam olarak anlaşılmış değildir.


Alerji için kullandığım ilaçlar alışkanlık yapar mı?

Bu tür ilaçlar alışkanlık yapmayacağı gibi kullandığınız sürece etkileri de azalmaz. Ama yan etkileri olabileceğinden (sözgelimi, antihistaminikler uyku verirler), öteki ilaçlar gibi dikkatli kullanmaları gerekir.

İnsanlara, hayvanlara ve yerlere karşı alerji olabilir mi?

Hayır, insanlara karşı alerji olmaz, ama kocalarının spermasına karşı alerjik olan kadınlar vardır. Balık alerjisi olan biri, yeni balık yemiş birisini öperse dudakları şişebilir. Hayvan alerjisi de sık rastlanan bir durumdur, ama buna, hayvanın kendisi değil, tüyleri neden olur. “Yer” söz konusu olduğunda da aynı şey söylenebilir. Alerjiyi yapan “yer” değil, o yerdeki bir maddedir.

Büroda yanımda oturan kızda çok şiddetli egzama var. Bulaşıcı olup olmadığını öğrenmek istiyorum?

Alerjiler kesinlikle bulaşıcı değildir. Herhangi birisinden alerji kapmanız ya da sözünü ettiğiniz kişideki egzama gibi deri belirtilerinin size geçmesi söz konusu değildir.

Hem kocamda, hem bende bazı yiyeceklere karşı şiddetli alerji var; iki çocuğumuzda henüz alerji belirtisi görülmedi, ama olma tehlikesine karşı herhangi bir önlem alıp alamayacağımızı merak ediyoruz.

Bazı uzmanlar yapılabilecek pek bir şey olmadığına, bazıları da bazı alerjilerin önlenebileceğine inanmaktadırlar. Söz gelimi, çocukta, süte karşı alerji olması, inek sütü yerine anne sütü verilerek bir dereceye kadar önlenebilir. Bazı uzmanlara göre de, çok çeşitli yiyecek yemek, besin alerjisi riskini azaltabilmektedir.

Yorum Gönder

Whatsapp Button works on Mobile Device only

Şimdi arama yapmaya başlayın aradığınız şeyi girin...